Wynajęcie samochodu alternatywą dla leasingu

Wynajęcie samochodu

Posiadanie własnej floty samochodów jest niezwykle ważne dla funkcjonowania wielu firm. Chcąc spełnić te wymagania biznesu, przedsiębiorcy mają dwie możliwości: albo zdecydują się na zakup niezbędnych do prowadzenia działalności samochodów, albo skorzystają z usług ich długoterminowego wynajmu. Zakup samochodu przez firmy w większości przypadków odbywa się z wykorzystaniem leasingu, który umożliwia właścicielom firm uniknięcie konieczności od razu spłacenia całej wartości samochodu, tylko rozłożenie jej na wygodniejsze raty, a następnie po zakończeniu ich spłaty, całkowity wykup auta poprzez dopłacenie np. 1% jego wartości. Dlaczego zatem przy tak korzystnych warunkach leasingu tak wielu przedsiębiorców zamiast wykupu decyduje się na ich długoterminowe wypożyczenie samochodów?

Warunki długoterminowego wypożyczenia samochodu

Długoterminowy wynajem samochodu (link do nowej zakładki Ecjrent.eu/oferta/wynajem_dlugoterminowy), czyli CFM (z ang. Car Fleet Management) w swoich założeniach przypomina nieco leasing aut, jednak nie do końca. Faktycznie decydując się na wynajem samochodów dla firmy, przedsiębiorca musi co miesiąc płacić umówiona kwotę wynajmu, jednak poprzez nią nie spłaca wartości samochodu, tylko płaci za jego użytkowanie. Obie te spłaty są oczywiście jeszcze powiększone o marżę podmiotu finansującego. Taka różnica powoduje, że miesięczna rata płacona za wynajem samochodu może być znacząco niższa od raty leasingu auta. Co więcej, prowadząc firmę, wszystkie ponoszone koszty wynajmu możemy wliczyć w swoje koszty uzyskania przychodu.

Bardzo ważna z punktu widzenia właścicieli firm jest także konieczność uiszczenia wstępnej wpłaty przy rozpoczęciu leasingu. Zazwyczaj firmy obsługujące umowy leasingu wymagają od klientów przed przystąpieniem do finansowania umowy, początkowej zapłaty około 10-20% wartości całej umowy. W przypadku usług wynajmu samochodów nie trzeba uiszczać żadnej opłaty wstępnej.

Brak wykupu auta po zakończeniu umowy

Bardzo korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców jest również sposób zakończenia całej umowy. Przy leasingu i zazwyczaj kilkuletniej spłacie samochodu, na koniec decydujemy się na ostateczne wykupienie auta. Przy wynajmie (poza wyjątkowymi sytuacjami) nawet nie mamy takiej możliwości, tylko po zakończeniu umowy, np. po upływie 2 lat, możemy wynająć w zamian zupełnie nowy samochód.

Opłaty za użytkowanie samochodu

Istotną zaletą długoterminowego wynajmu samochodów są także zazwyczaj bardzo niskie opłaty za jego użytkowanie, związane z wykonywaniem jego serwisu oraz opłaty ubezpieczenia. Większość wypożyczalni samochodów w cenę wynajmu włącza bowiem także koszty jego użytkowania. Osoba wynajmująca pojazd w większości przypadków płaci więc  tylko za zużycie paliwa oraz za wyrządzonego z jego winy szkody.