Samochód z OC sprawcy. Bezgotówkowe wypożyczenie auta

Samochód z OC sprawcy

Kierowcy korzystają z wypożyczalni samochodów nie tylko po to, aby np. móc wynająć lepszy lub większy samochód na wakacje. Czasami skorzystanie z usług wypożyczalni jest koniecznością. Jednym z ciekawszych elementów oferty firm specjalizujących się w wynajmie aut jest oferowana kierowcom usługa wynajmu samochodów z OC sprawcy wypadku. Nie oszukujmy się, każdemu kierowcy może się przytrafić na drodze stłuczka. Nawet jeżeli sami jesteśmy bardzo uważni i zwracamy uwagę na to, żeby nic nam się nie przytrafiło, nie znaczy to, że nie grozi nam kolizja z winy innych uczestników ruchu. Nawet jeżeli nic nam się nie stanie, najprawdopodobniej nasz samochód, przynajmniej przez jakiś czas, nie będzie zdatny do użytku. Właśnie w takich przypadkach mamy możliwość skorzystania z wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy.

Kiedy możemy skorzystać z opcji wynajmu samochodu z OC sprawcy wypadku?

Po decyzji Sądu Najwyższego z 2011 roku, możliwość wynajmu samochodu zastępczego na koszt ubezpieczenia OC sprawcy wypadku drogowego mają wszyscy pokrzywdzeni kierowcy. Nie tylko ci, którzy potrzebują samochodu do wykonywania prowadzonej działalności gospodarczej, ale także ci, którzy chcą korzystać z samochodu do celów prywatnych. Powodem takiej decyzji było przyznanie racji, że osoba, która nie spowodowała wypadku, nie powinna być z jego powodu pokrzywdzona, w związku z czym powinna mieć możliwość nieodpłatnego wynajmu samochodu na koszt sprawcy. Możliwość wynajmu samochodu zastępczego przysługuje więc wszystkim osobom, które same nie posiadają drugiego auta.

Jakie są wymogi dotyczące wybranego samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku?

Oczywiście wybierając samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku, nie możemy wybrać w wypożyczalni auta, które będzie wyższej klasy niż nasz uszkodzony samochód. Istotna jest także cena wynajmu samochodu zastępczego, która nie może być wyższa niż średnie stawki wynajmu na rynku lokalnym.

Na jak długo przysługuje samochód zastępczy?

Prawo do wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku przysługuje nam już w dniu zniszczenia naszego samochodu lub w dniu, w którym zostawimy go w warsztacie do naprawy. Bardzo dużym udogodnieniem dla pokrzywdzonych kierowców jest to, że wypożyczalnie nauczone tym, że ubezpieczyciele bardzo często zwlekają z wypłaceniem osobom pokrzywdzonym kosztów wynajmu samochodu, oferują im usługi wynajmu bezgotówkowego i same zajmują się kontaktem i rozliczeniem z ubezpieczycielem.

Samochód zastępczy przysługuje nam do czasu zakończenia naprawy naszego auta lub, w przypadku tzw. szkody całkowitej, do czasu zakupu nowego samochodu. W tym drugim przypadku należy jednak uważać, ponieważ jeżeli ubezpieczyciel udowodni, że celowo żeśmy zwlekali  zakupem, może próbować nas obarczyć kosztami wynajmu.