Formalności przy wynajmie samochodu

Wynajem samochodu z wypożyczalni

Wypożyczalnie samochodowe cieszą się od lat stale rosnącą popularnością wśród klientów. Klienci cenią sobie możliwość uzyskania w dowolnym momencie potrzebnego transportu na określony czas, bez konieczności kupowania własnego samochodu. Wypożyczenie samochodu jest naprawdę bardzo łatwe, jednak trzeba oczywiście wypełnić najpierw kilka formalności. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu napiszemy, jak przebiega wynajem samochodu z wypożyczalni, na jakie zapisy w regulaminie wypożyczalni warto jest zwrócić uwagę oraz za co odpowiada osoba wypożyczająca auto. Zachęcamy do lektury.

Przebieg wynajmu samochodu z wypożyczalni

Generalnie formalności związane z wypożyczeniem samochodu są bardzo proste i klarownie opisane w regulaminie każdej tego typu firmy, dzięki czemu  każdy chętny na skorzystanie z tego typu usługi może od razu sprawdzić, czy spełnia wszystkie stawiane przed nim wymagania i czy może wynająć auto.

W przypadku osób prywatnych, żeby wynająć samochód, należy pokazać w wypożyczalni lub przesłać drogą elektroniczną skany aktualnego dowodu osobistego lub paszportu oraz ważnego prawa jazdy. W naszej wypożyczalni najemca musi mieć ukończone 21 lat i mieć prawo jazdy od co najmniej roku. W przypadku obcokrajowców, oprócz okazania swojego dokumentu tożsamości, trzeba mieć także międzynarodowe prawo jazdy.

Dodatkowe wymagania są w przypadku firm, które chciałyby skorzystać z oferty długoterminowego wynajmu samochodów. Oprócz wskazanych wyżej dokumentów każdego mającego kierować wypożyczonym samochodem kierowcy, trzeba także przedstawić odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz podać numery NIP i regon firmy.

Co znajduje się w umowie wypożyczenia samochodu?

Przed wypożyczeniem samochodu, aby umożliwić nam przygotowanie precyzyjnej umowy najmu, należy podać długość planowanego wynajmu auta, termin w którym chcielibyśmy odebrać samochód oraz miejsce, z którego chcielibyśmy to zrobić. Wypożyczalnia musi być także powiadomiona o planowanym wyjeździe wypożyczonym samochodem zagranicę. Wszystkie te elementy znajdą się w przygotowanej umowie. Znajdzie się w niej również oczywiście koszt wypożyczenia samochodu, który zależy od kilku elementów: od marki i klasy wynajmowanego auta oraz od czasu, na jaki chcemy wypożyczyć samochód. Im ten czas będzie dłuższy, tym cena za jeden dzień będzie niższa.  W umowie jest też wpisana wysokość kaucji, jaką każdy wynajmujący samochód kierowca musi wpłacić przed otrzymaniem kluczyków. Kaucja ta oczywiście podlega zwrotowi przy oddaniu samochodu.

W umowie, którą podpisuje się z wypożyczalnią samochodów zawarte są także zapisy dotyczące odpowiedzialności, jaką podejmuje osoba wypożyczająca samochód i wypożyczalnia. Każdy wypożyczany samochód jest oczywiście ubezpieczony, posiada ubezpieczenie OC oraz CDW. W przypadku wypadku, który by powstał w wyniku nieprawidłowości w stanie technicznym samochodu powstałych przed podpisaniem umowy najmu, koszty ewentualnych napraw są oczywiście pokrywane przez wypożyczalnię. Jeżeli osoba wypożyczająca samochód zauważy jakieś nieprawidłowości w trakcie odbioru auta ma prawo do rozwiązania podpisanej umowy bez wypowiedzenia.

Jeśli zaś chodzi o odpowiedzialność osoby wynajmującej samochód, to przede wszystkim jest ona zobligowana do tego, żeby oddać samochód dokładnie w takim stanie, w jakim go wypożyczyła. Dotyczy to nie tylko stanu technicznego, ale również ilości benzyny (w wypożyczalniach odbierane auta są zatankowane do pełna, i w takim stanie powinny być także zwrócone) oraz stanu czystości. Co równie istotne, w przypadku wystawienia mandatu za przekroczenie prędkości, który został wystawiony na podstawie zdjęcia zrobionego przez fotoradar, opłaca go oczywiście osoba, która w danej chwili kierowała pojazdem.