Organizacja podróży służbowej, a wynajem samochodu

wynajem samochodu

Coraz więcej firm na całym świecie rozszerza swoją działalność także na inne kraje lub na inne miasta w obrębie jednego państwa. Bardzo często przy tym istnieje konieczność, żeby odbywać podróże służbowe do innych należących do firmy biur. Niektórzy specjaliści mają także obowiązek wyjeżdżania do innych miast czy do innych krajów w celu spotykania się z klientami firmy. I w jednym i w drugim przypadku, żeby zoptymalizować czas potrzebny do wykonania wszystkich powierzonych w  trakcie trwania delegacji zadań, najlepiej jest się zdecydować na wypożyczenie samochodu. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przyjrzymy się trochę bliżej temu, na co zwracać uwagę poszukując samochodu do wynajęcia na czas trwania delegacji służbowej.

Możliwości oferowane przez wypożyczalnie samochodów

Wybierając się na wyjazd służbowy i planując w tym czasie skorzystanie z usług wypożyczalni samochodowej, mamy dwie możliwości: albo udamy się na miejsce delegacji samolotem lub pociągiem i dopiero na miejscu wynajmiemy samochód, którym będziemy się poruszać już w trakcie wyjazdu, albo wynajmiemy samochód jeszcze przed wyjazdem i to właśnie nim pojedziemy w delegację. Wybór konkretnej możliwości zależy oczywiście przede wszystkim od tego, jak daleko musimy pojechać. Jeżeli cel naszej podróży znajduje się zaledwie 100 czy 200 km od naszego biura, od razu wynajęcie wygodnego samochodu będzie bardzo dobrym pomysłem. Jeżeli jednak cel naszej podróży znajduje się np. na drugim końcu Europy, na innym kontynencie lub nawet na drugim końcu Polski, wtedy zdecydowanie lepszym pomysłem będzie polecenie samolotem i wynajęcie samochodu już po wylądowaniu na lotnisku. Rezerwacji konkretnego modelu samochodu możemy wtedy oczywiście dokonać jeszcze przed wylotem lub w jego trakcie, a odebrać od razu po wylądowaniu.

Także nasza sieć wypożyczalni samochodów posiada swoje placówki przy największych lotniskach i dworcach kolejowych w Polsce, co znacznie może Państwu ułatwić zaplanowanie służbowego wyjazdu.

Dlaczego warto mieć do dyspozycji samochód w trakcie delegacji?

Posiadanie podczas wyjazdu służbowego samochodu do własnej dyspozycji znacznie ułatwia poruszanie się pomiędzy hotelem a poszczególnymi celami naszej delegacji. Dzięki temu jesteśmy na pewno bardziej mobilni, nie musimy bowiem za każdym razem, jak chcemy gdzieś pojechać, wzywać taksówki. Jesteśmy także znacznie bardziej elastyczni i możemy samodzielnie dysponować swoim czasem.

Wynajmując samochód mamy też możliwość wybrania najbardziej odpowiadającego nam modelu, dzięki czemu możemy zapewnić sobie maksimum komfortu w trakcie zawsze trudnej podróży służbowej. W przypadku bardziej oficjalnych wyjazdów służbowych można się także zdecydować na wynajem samochodu z kierowcą. Możliwość ta jest wykorzystywana przede wszystkim przez właścicieli bardzo dużych firm, którzy chcą jak najlepiej się zaprezentować w trakcie odwiedzin w innym firmowym biurze lub na większej firmowej uroczystości.

W jaki sposób firma może rozliczyć koszty wynajmu samochodu służbowego?

Koszty wynajmu samochodu na czas podróży służbowej można oczywiście w całości wziąć pod uwagę w firmowym rozliczeniu podatkowym. Warto wiedzieć, ęe nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń związanych z wysokością opłaty za wynajem. Wystarczy tylko posiadanie odpowiedniej faktury, która dokonanie wynajmu samochodu na koszt firmy dokumentuje. Na firmę można brać także wszystkie faktury związane np. z tankowaniem pojazdu, parkowaniem w  miejscach płatnych czy jechaniem płatną autostradą. Nie możemy jednak przy tym zapominać o konieczności dokładnego udokumentowania każdego poniesionego tytułem prowadzenia działalności kosztu.