Czy samochody z wypożyczalni są ubezpieczone?

posiada podstawowe ubezpieczenie

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy warto skorzystać z usług wypożyczalni samochodowych po to, aby wynająć jakiś ciekawy samochód np. na wakacyjny wyjazd, albo po prostu chciałyby skorzystać z wynajmu długoterminowego, zamiast wydawać w jednym momencie dużą ilość pieniędzy na zakup własnych czterech kółek, często szukają informacji na temat ubezpieczenia takiego samochodu. Czy wynajęty samochód posiada wszystkie niezbędne ubezpieczenia i samemu już nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów? W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy Państwu, koszt jakich ubezpieczeń pokrywa wypożyczalnia i czy warto jest oprócz tego wykupić jeszcze jakąś dodatkową polisę.

Każdy samochód w wypożyczalni posiada podstawowe ubezpieczenie CDW

Od razu rozwiejemy pierwszą pojawiająca się wątpliwość i zapewniamy, że każdy znajdujący się w ofercie naszej wypożyczalni samochód posiada podstawowe ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie CDW. Obowiązek wykupu ubezpieczenia OC narzucają na wypożyczalnie obowiązujące w naszym kraju przepisy, które mówią, że każdy właściciel samochodu, nawet jeżeli nie wykorzystuje go do swoich potrzeb, tylko go wynajmuje, ma obowiązek jego ubezpieczenia, po to, aby chronić odpowiedzialność cywilną kierowcy.

Takie ubezpieczenie nie zapewnia jednak także ochrony kierowcy samochodu przed ewentualnymi kosztami leczenia oraz naprawy powstałych zniszczeń samochodu, dlatego niektóre wypożyczalnie samochodów, także nasza, oprócz ubezpieczenia OC zapewnia także w cenie wynajmu auta pełen pakiet ubezpieczeń, spośród których najważniejsze jest ubezpieczenie CDW (Collision Damage Waiver). Sprawia ono, że w przypadku jakiegokolwiek wypadku wypożyczalnia otrzymuje pełne odszkodowanie za wszystkie powstałe na jego skutek zniszczenia. Pomimo to, wypożyczając samochód warto jest jednak na wszelki wypadek dokupić także samemu tzw. ubezpieczenie wkładu własnego, które w przypadku powstania wypadku całkowicie likwiduje ryzyko obarczenia nas jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Jakie korzyści daje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia?

Dodatkowe ubezpieczenie zwiększy bezpieczeństwo finansowe osoby kierującej wynajmowanym pojazdem. Dzięki niemu na pewno nie będzie on narażony na żadne wydatki związane z naprawą uszkodzonego samochodu oraz z innymi związanymi z wypadkiem kosztami. Trzeba pamiętać, że kolizja na drodze może się zdarzyć każdemu kierowcy, niezależnie od tego, jak bardzo będziemy uważni. Dokupienie więc np. ubezpieczenia PAI (od następstw nieszczęśliwych wypadków) zapewni np. nam i naszym współpasażerom wypłatę odszkodowania w przypadku jakiejś stłuczki.