Jak dbać o samochód z wypożyczalni?

wynajęty samochód

Wypożyczenie samochodu jest bardzo wygodną formą uzyskania możliwości dysponowania samochodem w konkretnym czasie. Warunki wynajmu samochodu są oczywiście przedstawiane każdemu klientowi w momencie, w którym je odbiera, oraz są precyzyjnie opisane w regulaminie wypożyczalni. Obowiązkiem kierowcy, który korzysta z usługi wynajmu jest przede wszystkim dbanie o  otrzymany samochód.

Klienci wypożyczalni zasadniczo dzielą się na dwie główne grupy osób. Jedni dbają o wypożyczony samochód bardziej niż o własny i za punkt honoru biorą sobie oddanie auta w takim samym stanie, w jakim go odebrali. Druga grupa kierowców, którzy korzystają z tego typu usług ma jednak ogólne zasady za nic, i próbują jak najbardziej je naginać, tak żeby po prostu sami nie musieli za bardzo nic od siebie dać. Są zazwyczaj zdania, że skoro płacą za wynajęcie samochodu, to nie muszą za bardzo się starać, żeby oddać go w idealnym stanie. Którzy klienci mają rację? Oczywiści ci, którzy starają się zrobić wszystko, żeby samochód oddać w jak najlepszym stanie.

W jakim stanie powinien być samochód w trakcie oddawania go do wypożyczalni?

W takim samym, w jakim żeśmy go wypożyczyli. I nie ma w tym zdaniu żadnej przesady. Odbierając zarezerwowany samochód z wypożyczalni powinniśmy otrzymać pojazd, który jest w bardzo dobrym stanie technicznym, jest zatankowany do pełna i jest idealnie czysty. Podczas jazdy nim oczywiście na pewno zużyjemy przynajmniej część paliwa, na pewno także będzie widać ślady użytkowania na karoserii auta oraz w jego wnętrzu. W podpisanej przez siebie umowie na wypożyczenie samochodu zobligowaliśmy się jednak do tego, że sami usuniemy wszystkie możliwe ślady użytkowania auta.

A co jeżeli uczestniczyliśmy w wypadku samochodowym?

W tym przypadku wszystko zależy od tego, kto był jego winowajcą. Wypożyczony samochód jest oczywiście odpowiednio ubezpieczony przez właściciela. Jeżeli jednak zostanie uszkodzony lub całkowicie zniszczony z naszej winy, wypożyczalnia z pewnością będzie się starała obarczyć nas ewentualnymi kosztami jego naprawy. Jest to z resztą logiczne, że wypożyczając od kogoś jakiś przedmiot, bierzemy pełną odpowiedzialność za to, co się z nim stanie w czasie, kiedy będziemy z niego korzystali. Zasady wynajmu samochodów z wypożyczalni są więc jak najbardziej sprawiedliwe i chcąc korzystać z tego typu usług, nie powinniśmy ich w żaden sposób naginać.