Od czego zależą koszty wynajmu samochodu?

cenę wynajmowanego

Oferty wypożyczalni samochodów jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu były w naszym kraju skierowane przede wszystkim do osób zamożnych lub do turystów, którzy w trakcie wakacji nie mieli problemów z wydawaniem pieniędzy, po to, żeby jeszcze bardziej umilić sobie wypoczynek. Dziś jednak wypożyczalni samochodów jest już znacznie więcej. Mają znacznie szerszą ofertę, z która celują do różnego typu klientów. Także w Polsce, wypożyczalnie samochodów można bez problemu znaleźć w każdym większym mieście. Jest ich także coraz więcej w mniejszych miejscowościach, które mają jednak duży potencjał turystyczny. Nasza firma posiada swoje placówki przede wszystkim przy największych w Polsce lotniskach oraz dworcach kolejowych. Z naszych usług korzysta bardzo duża liczba różnego typu klientów. W naszym dzisiejszym wpisie postaramy się Państwu dokładnie wytłumaczyć, od czego zależy cena wynajmowanego samochodu i co zrobić, jeżeli chcemy nieco zmniejszyć poniesione w ten sposób koszty.

Jakie elementy wpływają na cenę wynajmowanego samochodu?

W określeniu dokładnej ceny wynajmu samochodu bierzemy pod uwagę przede wszystkim markę i klasę wynajmowanego samochodu oraz długość okresu wynajmu. Im jest on dłuższy, tym dzienna cena wynajmu robi się niższa, i tak samo im samochód jest lepszej klasy, tym jego wynajem jest droższy. Pierwszym sposobem redukcji kosztów związanych z wynajęciem samochodu, niezależnie od tego, czy szukamy auta na wynajem krótkoterminowy, czy na wynajem długoterminowy, będzie wybranie samochodu, który będzie nieco niższej klasy. Najtańsze zazwyczaj są małe samochody miejskie, które jednak z pewnością świetnie się sprawdzą w jeździe po mieście lub na krótsze dystanse. Z kolei najdroższe są samochody luksusowe.

Co również istotne, przy wynajmie samochodu klient musi najpierw wpłacić kaucję zwrotną, którą zwracamy w momencie odebrania od niego samochodu. Kaucja nie zostanie zwrócona tylko w przypadkach, gdy na samochodzie będą wyraźne ślady użytkowania, np. zarysowania karoserii lub jeżeli samochód nie zostanie zwrócony z pełnym bakiem, tzn. w takim stanie jak został przekazany klientowi.

Ewentualne dodatkowe opłaty za wynajem samochodu

Prezentowana w ofercie cena wynajmu samochodu w zależności od tego, na jaki okres czasu klient chciałby go wypożyczyć, nie zawiera jednak jeszcze dodatkowych opłat związanych przede wszystkim z udostępnieniem klientowi dodatkowych akcesoriów czy pakietów usług.

Dodatkowe opłaty są naliczane m.in. za podstawienie wybranego samochodu w określone miejsce odbioru, np. na dworzec autobusowy czy kolejowy, za udostępnienie klientowi dodatkowo także bagażnika na dach czy fotelika dziecięcego. Z dodatkową opłatą trzeba się także liczyć, jeżeli planujemy pojechać samochodem poza granice naszego kraju oraz jeżeli potrzebujemy także dodatkowo nawigacji. Oczywiście nie wszystkie te koszty są zawsze doliczane. W zależności od długości umowy najmu oraz od tego, jak układała się współpraca z klientem w przeszłości, możliwe jest przyznanie pewnych rabatów.

Czy ceny wynajmu samochodów są zawsze takie same?

Nie do końca. Podobnie jak w innych branżach, ceny zależą przede wszystkim od tego, jak duży w danym momencie jest popyt na świadczone usługi. Na pewno w sezonie letnim wypożyczalnie samochodów mają największy ruch i najmniej dostępnych samochodów. Wtedy też ceny najmu mogą czasami nieznacznie wzrosnąć. Można jednak się na taką okoliczność zabezpieczyć i odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji interesującego nas auta np. na wakacyjny wyjazd.